Ey İnsanoğlu Teşekkür Ederim Size

Ey İnsanoğlu Teşekkür Ederim Size
17 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 790 kez okundu.

Ey insanoğlu! Beni ben eden varlığınıza teşekkür ederim. Mümkün dediğim ne varsa mümkünsüz, olmaz dediğim ne varsa oldurdunuz. Topsuz, tüfeksiz, oksuz, mızraksız soğuk savaştı aramızdaki. Ne sizler kazanabildiniz ne de ben. Başa baştı neredeyse verilen tüm mücadeleler. Ben kayıplar verirken siz kazandınız, siz kaybederken de ben. Mazlum olan bir tek ruhlarımızdı. Onlar kadar örselenmedi bedenler… Duygular gazi, iyi niyetler şehit düştü bu kıyasıya savaşta. Ve bir türlü beceremedik bizden olanı sevmeyi. Eskitilmiş ahşap çerçevelere hapsoldu anılar. Uğruna ölünecek ne kadar az şey bıraktık. Birlikte tükettik azar azar ve geri dönüşü olmayacak bir biçimde. Kötülük aramızda şeytani bir dürtüyle gezinirken, varlığına göz yuman ona itibar kazandıran bizdik. Şimdi içten içe bu çöküşün sorumlusu hayat olabilir mi dönüp ona sövmek içimizi soğutsun. Kimileri tırnaklarıyla kazırken emeği, önüne taşlar koyan yine herhangi birimizdi. Kimi yorgun ve güçsüz görsek ayağına çelme takıp düşürecek kadar bencil olan yine biz. Şimdi dimdik ayakta duruyorsam bunlardan en az birini tecrübe etmiş olmamdandır.

Zaman zaman burnumun ucunu göremeyecek kadar köreldiğimde, elimdekinin kıymetini bilmeyi sizlerden öğrendim. Yaşam tercihlerimi belirlerken, kusursuz deneyimlerle güçlendirdiniz beni. Sadece nefes alıp verebilmenin bile şükrüne tanık ederken beni, kanaatkar olmayı sizlerden öğrendim. Sevmenin yalnızca iki dudak arasından çıkan bir cümle olmadığını, birinin diğerine muhtaç olduğunda uzanıp el vermeyi, ilk defa nankörlük kelimesinin manasını öğrettiğinizde anladım. Çok konuşanlardan susmayı, cehaletin önündeki en büyük engelin düşünce tembelliği olduğunu, işlemezsem aklımın değer kazanmayacağını öğrendim. Kötülüğün hedefinin aslında yapanın kendisi olduğunu, adalet terazisinin vicdan olduğunu artık biliyorum. Toprağın kıymetini, suyun nimetini, doğanın bereketini ve bir tek ağacın bile gölgesinin ehemmiyetini.

Hayat sadece mekandı sizlerle birlikte yaşadığımız. Ve ben evimi çok sevdim içinde barındırdıklarıyla birlikte.  Adını bile anımsamadığım sayısız öğretmenlerimden biriydiniz; beni büyüten, olgunlaştıran her deneyim için sizlere teşekkür ederim.

Ayla Kapıcı

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git