GÖZLERİ GÜLEN ÇOCUK

GÖZLERİ GÜLEN ÇOCUK
5 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.831 kez okundu.

GÖZLERİ GÜLEN ÇOCUK
Ah be gözleri gülen çocuk! Sen benim acıyan yanlarıma hiç dokunma; onlar senden gayrı, senden azade. Yaramı sarmaya gönüllü olma; sahiplenme, onlar senden ayrı senden azade. Bakma sen bana, türkü türkü dolandı dilime köhne kuytularım, aldırma; söyleye söyleye yanık yanık, elbet bir gün sönerim. Sen düşme derdine, büktüğüm boynumun, ben küllerinden doğan sabra mutiyim. Yarım yamalak emanet mutluluklara gebeyim. Bu yüzden bilmem nasıl sevinilir, nasıl mutlu olunur. Bu yüzden hep biraz eksiğim. Şimdi tamamla parçalarımı ama sabırla koy yerlerine, alelacele tüketme beni, diğerleri gibi desem sana, bilirim; naifsin sen parçalanırsın benimle. Sen kuru bir toprağa can veren küçücük bir filizsin, kalırsan bilirim ki, yazık olur büyüyüp yeşeremeden ölürsün.
Ah be yüreği aşk ile yanan güzel çocuk! Ȃşıklar hep ateşe yakındır, sözün gitse gönlün gitmez, gönlün gitse aklın gitmez. Türlü çelişkilerle azap içinde yaşatır seni. Ruhun huzura ermez. Yol yakınken dön, bu sarp bir kayadan kendini salmak demektir dipsiz bir boşluğa. Kıyılır mı senin o gülen gözlerine? Düşlerin bile üşütür seni, bir yanın uzanır yârin yanına, diğer yarın kıvranır soğuk yataklarda. İnceden inceden sıtma tutar her yanını, üşürsün. Gözlerin hep nemli kalır, hüzün yerleşir gözbebeklerine, zamanla unutursun gülmeyi, yapay antideprasan gülüşlere gebe kalırsın.
Hadi! Özgürsün; git yol yakınken sen bu sevdadan. Kırılmadan kanatların, küsmeden gökyüzüne, git! Dert etme geride kalanı, dert sahibi olursun. Uykularını bölme, geceyle oturup ağlama, yastık düşmanın olmasın. Önünde uzun bir yol var; git ve yaşa payına düşeni. Kim bilir, belki de başka bir diyarda, başka bir gökyüzü altında yaşarsın aşkı. Ne başında keşke olur, ne de sonunda pişmanlık. Tutarsın ellerinden, adı; “Sevda” olur.
Ayla KAPICI…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git