İNSAN GÖZÜYLE

İNSAN GÖZÜYLE
5 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.661 kez okundu.

 İnsan Gözüyle

Var olmak adına nedir bu yokluk çilesi? Yaşamın kavgası olur mu? Karın tokluğu, sığınacak bir çatı, huzurlu bir yuva, bir parça mutluluk neden yetmiyor bize? Küçük mutluluklar istenirse büyütülemez mi? Sadece çirkin hırslarınızı beslemek adına, bunca mutsuzluk yaşamaya, yaşatılmaya değer mi? Hepimizi bir ana doğurmadı mı? Farklı yörelerde biçim farklı da olsa aynı değil mi yaratılış nedenimiz? Evet ise cevabınız doğru yoldayız. Hayır ise cevabınız söyleyeceklerime bir kulak veriniz.

Hangi haklının hakkı bunca cana kıymak. Vicdanlarınız soğuk diyarlarda, dağlarda üşümüş olmalı. Ah üstüne ah aldıkça, oralardan inmeye yüzünüz tutmuyor olmalı. Dışladıkça dışlandığınızı görmüyor olmalısınız. Bu kadar mı beslediler kininizi? Bir avuç toprağa harita üzerinde bir çizgi çekmek, giderek yok olan onurunuzu geri mi verecek ve siz bunu zafer mi sayacaksınız?

Perde çekilmiş olmalı gözlerinize ya da bakıp görmüyorsunuz. Yitirdiğimiz canları, duymuyorsunuz anaların feryatlarını.  Hiç uğruna yok ettiğiniz insanların girdiği o toprağa, bir gün gelecek siz de girmeyecek misiniz? Akıl, mantık nerede terk etti sizi? Bırakın bu idealist toplum imajını, tarih okuyun, geçmişinize dönün. Küçük cumhuriyetiniz tarihin hangi sayfasında gizli kalmış? Yoksa bizden mi saklanmış gerçekler? Kimler kandırıyor sizi, kimler ayakta uyutuyor? Kimlere maşa oldunuz? Sizin bizim yok, anlayın artık.

Asıl olan haksızlık, kendinize yaptığınız. Gençleriniz cehaletin karanlık dağlarına teslim, silahların gölgesinde, nerede medeniyet, bunun neresi özgürlük. Çocuklarınızın elleri taşlı, sopalı meydanlarda, cehalete teslim.  Bunun neresinde idealistlik.  Cehaletin kucağında geleceğiniz. Fitne, kibir olmuş tek öğretiniz. Asıl olan değil mi kendinize yaptığınız kötülük? Merhametsizliğiniz yüzünüzü karartmış. Aydınlık değil çehreleriniz. Dizili tabutlardaki şehitler mi kazandığınız zaferiniz? Yitip giden aslında sizin vicdanınız.

Bir insan bile bir devlettir vatan için. Gelecektir, yarındır. Soldurduğunuz hayatlar, bir annenin evladına, bir evladın babasına hasretidir. Söndürdüğünüz ocaklar, öbür dünyada ateşinizin çırasıdır. Yolunuz karanlık, anlayın artık. Savaş değil bu, bu kendini bilmezlik. Yaşanılan toprağa saygısızlık, kendinizi kandırmayın artık. Beslemeyin kibirinizi, bencilliğinizi, bölünmeyin kendi içinizde, demokrasinin tanımını bir kez daha yapın.

Nice canların vatan toprağı uğruna canını feda ettiği, tarihi geçmişiyle Kemal Atatürk’üyle gurur duyduğu bir milletiz. Vatan topraklarının her karesi altın gibidir, onu gerçekten seven milletine. Bölünemez bir bütündür. O yüzden bu uğurda her daim canını seve seve verecek kahramanları her zaman hazır bulunur. Bu sebepten şehit vermek her daim gururlandırır. Bu sebepten delikanlılarımız bile bile siper eder kendini vatan toprağına. Bu sebepten bölünmez, bölünemez bütünlüğümüz…

Ayla KAPICI…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git