KANINA DOKUNUYOR İNSANIN

KANINA DOKUNUYOR İNSANIN
15 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 1.706 kez okundu.

KANINA DOKUNUYOR İNSANIN

Hayatı bembeyaz bir çarşaf gibi ak pak olan, sabun kokulu küçüğüm. Kim bilir nasıl canını yaktılar? Ne çok korktun kim bilir? Kötülük karasını sürerken yüzüne, kim bilir nasıl siyaha boyadılar masum beyazını? Ellerin ne çok güçsüzdü, takatin nerede kesildi kim bilir? Kim bilir, annenin içine de düşmüştür bir parça ateş ama hayal bile edememiştir böyle bir sonu. Çünkü henüz süt kokuyordu senin ağzın, kadın bile değildin. Kim ağzı süt kokan bir çocuğa uzatırki kirli ellerini? Kim kötü olabilirdi bu kadar? Öyle güzel gözlerin vardıki, nasıl kıyarlardı böyle güzel gülen birine? Yaptılar, kırdılar kanatlarını, elleriyle soldurdular bedenini, ölümle yüzleştirdiler; sen hayata bu denli bağlıyken.

Sen tırnaklarını geçirip, can hıraş mücadele ederken son nefeslerini acı içinde alırken, biz ne yapmışız? Senin masum bedenine hak ettiği saygıyı gösterememişiz. Mide bulandırıcı siyasetin diline dolanmışken, senin sadece tertemiz bir can olduğunu unutmuşuz. Saçma sapan nedenlerle meydanlara dökülüp, pankartlar açmaya üzşenmezken, sana yapılan bu zulmün hesabını soramamışız. Kadınken, senin gibi küçük bir kız çocuğunun ardından hadsizce yorumlar yapmaya cüret edecek kadar yüzsüzleşmişiz. Senin bir anne kuzusu olduğunu unutmuşuz. Susmuşuz, senin gibi yitip giden her cana. Haber değeri bile sayıp taşıyamamışız ilk sayfalara, büyük puntolarla. Sanatçı dediklerimizin ahlak dışı hayatları daha çok ilgi odağımız olmuş. Bu yüzden seni, sen gibileri haber edememişler. Manşetten verilmesi gerekirken, aralarda geçiştirmişler felaketini.

Kanına dokunuyor insanın; haksızları, hırsızları, arsızları, canileri koruyabiliyoruz da, masum bir canı koruyamıyoruz. O sapıkları nasıl bir gayretle, ne çok personelle, sözüm ona linç edilecek diye etten duvarlar örüyoruz da, korunmaya ihtiyacı olanları yalnız bırakıyoruz. Trajik komik… Kanına dokunuyor insanın, adliye önlerinde eski kocası tarafından öldürülen, sokak ortasında katledilen kadınların böyle gayret ve azimle koruyamamış olmamıza… Canları yanarken sadece izliyor olmamız, kanına dokunuyor insanın. Mide bulandırıyor her detay. Üstelik insanlık göçüp gitmiş. Acılardan bile nemalanabilecek kadar alçalabiliyoruz. Utanmadan reklamlar iliştiyoruz konuyla ilgili her videoya. Kanına dokunuyor insanın, dalga mı geçiyor kötülük bizimle?

Ayla Kapıcı…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git