KÜÇÜK SIRLAR

KÜÇÜK SIRLAR
19 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.551 kez okundu.

Küçük sırlar

Söylenmeyen, bir türlü dile gelmeyen, küçük ama etkili gizemler taşır yürek. İnsanın içindeki sırdaşa dile gelir. Utanırsın, bazen söyleyemediklerini düşünmekten. Bu sebeple ardından hep inkâr gelir. Hayatın yazılı olmayan anayasası içinde adalet beklersin. Hakkını asla savunamazsın. Küçük sırların gizli tanıktır. Bu gizli dostu sen hiç ele veremezsin. Bedeli özgürlüğün bile olsa, kendine ödetirsin.

En çok sevdiklerin, sevmediklerin olur bir anda. Çıkıp var olduğun hayattan, başka bir hayatın kapısını aralamayı düşlersin. Sevdiklerinin verdiği esaretten, nefret edersin. Mecburiyetlerinin tek sebebidir en yakınındakilerin. Sen hiçbir zaman aynı kalmazken, değişimini kabul ettiremezsin. Büyürken geçirdiğimiz evrimde her an değişen beklentiler de değişerek devam eder. Her yıl artı 1 ile beraber, her artıda çoğalır umutların. Kimi yaşta büyümek, kiminde sevmek, kiminde yaşamak, kiminde ise sadece huzur istersin.

Yaşadığın esaretlerin, hepsine bir sebep bulursun. Kendine de ödetecek de bir bedel. Bürünürsün farklı kimliklere, özgürlüğünü yitirirsin. Tutsak ettiğin yüreğin, her daim küçük öfkeler biriktirir sana, yerli yersiz çıkar ortaya. Gökyüzünden bir anda inen etkili sağanaklara benzer gelgitlerin. Kimi zaman yalnızlığın dibine vurmak, kimi zaman da çoğalmak istersin. Bilirsin, konuşamazsın. Küçük sırlar, üstü örtülenlerden ibaret kalır.

Zorundalıklar sahibiyiz, yok içimizdeki özgürlük. Görünmek istenilene bürünmekten başka da yok çaremiz. Dilediğini, dilediğin anda yaşayamıyor, gerekenlerin gerektirdiklerini yaşıyoruz. En özgürümüzün bile gerçekleştiremediği birkaç hikâyesi var. İster bir denize tutsak, ister bir toprağa, olmak zorunda olduğun mekânda tutsaksın. Adım atmaya cesaretsizliğin, yaşayamadıklarında saklı korkuların.

Yeryüzünde yaşayan her canlının bir gizemi, her insanın da kendine gizlediği küçük sırları, görünmeyenleri vardır. Haklı olmak adına kendine haksızlıkları, saygı adına kendine saygısızlıkları vardır. Etkiye tepki gösteremezsin. Yolun en başında hep pes edersin. Kimin de vicdanlısın, çoğunda da korkak. Benlik bencildir, ama yüreksizdir. Söylemek istediklerini söyletmez, yaşamak istediklerini de yaşatmaz. Haklı ama haksız, bazen ahlaksız küçük sırlarımız, eyleme dönüştüremediklerimiz. Dilsiz dosta teslim, içimizdeki gizemlerimiz.

Olması gerekenin, olması gerektirdiği gibi yaşıyoruz. Akıldan geçeni, hayale dönüştürmekten başka da yok çoğu zaman çaremiz. Nafile duygular, nafile ibadetler gibi, yapabilene. Farz olanı yaşamak tercih nedenimiz. Zorundalıklar düşlere teslim. Bencilliğimiz de saklı küçük sırlarımız.

AYLA KAPICI…

 

                                   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git