MEMLEKET

MEMLEKET
19 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.464 kez okundu.

MEMLEKET

Memleket özlemi, memleket hasreti, toprak aşkı başkadır; yurdumun insanlarında. Bulduğu her fırsatı değerlendirip bir araya gelir; bağdaş kurarız gönül sofralarında. Memleket anadır, memleket yardır, memleket ecdadımızın ve evlatlarımızın geçmişidir geleceğidir.

Bir şehri sevmek için, onu yaşamak gerekir. Havasını solumak, caddesinde sokağında yürümek değil, toprağını taşını sevmek gerekir. Bir martının kanadında çırpınan denizi hırçın dalgalarıyla, heybetli bir dağı tepesindeki karıyla, eteğinde estirdiği soğuk rüzgarlarıyla da sevebilmek demektir.

Şehirler insanı yaşatır, insanlar da şehirleri. Bir şehre karakter giydirir içinde yaşayanlar. İnsanlar şehirleri anlatır, şehirler de insanları. Memlekettir diğer adı. En az ana kadar yar kadar sevilip özlenebilen. Aşktır çoğu zaman, adına şiirler yazdıran. Bir şehre toprak deyip geçmek, içinde yaşanan onca anıya saygısızlıktır. Tıpkı aslını inkar etmek gibidir; ona ihanet etmek. Bir memleket, tek kelime de çoğalmaktır;  Özlemdir. Memleket yeri geldiğinde uğruna canını seve seve vermektir. Tıpkı Çanakkale Savaş’ında, kahramanca savaşan şehitlerimiz gibi, tıpkı Kurtuluş Savaş’ında bizlere Cumhuriyeti armağan eden atalarımız gibi.

Bizler nice canların vatan toprağı uğruna canını feda ettiği, tarihi geçmişiyle Kemal Atatürk’üyle gurur duyduğu bir milletiz. Vatan topraklarının her karesi altın gibidir, onu gerçekten seven milletine. Bölünemez bir bütündür. O yüzden bu uğurda her daim canını seve seve verecek kahramanları her zaman hazır bulunur. Bu sebepten şehit vermek her daim gururlandırır. Bu sebepten delikanlılarımız bile bile siper eder kendini vatan toprağına. Bu sebepten bölünmez, bölünemez bütünlüğümüz.

Ayla Kapıcı…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git