SONBAHARDA HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLLARI

SONBAHARDA HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLLARI
10 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 762 kez okundu.

SONBAHARDA HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLLARI

El hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Ellerin sık sık yıkanması öneriliyor. Çocuklara da bu bilincin küçük yaşlardan itibaren aşılanması toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Vücut direncini yüksek tutmak için iyi beslenmek gerekiyor. Bu sayede enfeksiyonların daha rahat geçirilmesi sağlanıyor. Beslenme alışkanlığı bozuk, sürekli hazır gıda yiyen, az sebze-meyve tüketen, aşırı kirli ve ileri derecede yorucu işlerde çalışanlara vücudunu özellikle C vitamini ve diğer vitaminlerle desteklemesi öneriliyor. Enfeksiyon ortaya çıktığında, uygun tedaviye başlamak için gecikmemek gerekiyor. Uygunsuz antibiyotik kullanılmamasına özellikle dikkat edilmeli. Eğer viral enfeksiyon varsa, şikayetleri azaltıcı ilaçlarla ve istirahat ile hastalık tedavi edilebiliyor. Çünkü viral enfeksiyonlarda gereksiz antibiyotik kullanımı başka hastalık etkenlerinin direnç göstermesine neden olabiliyor. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise erken dönemde alınacak antibiyotiklerle bu hastalıkları atlatmak kolay oluyor. Hastanın hastalığı çevreye bulaştırmamak için tedbir alması gerekiyor. Maske takmak, tokalaşmamak, öpüşmemek, başkalarıyla aynı çatal, kaşık, bardak gibi eşyalarına kullanmamak alınacak önlemler arasında yer alıyor.

Risk grubundakilerin grip aşısı olması korunmak açısından önem taşıyor. Aşılar 65 yaş üzerindekilere, kronik kalp ve karaciğer hastalığı olanlara, diyabet gibi kronik sistemik hastalıkları olanlara, bağışıklık sistemi yetersiz hastalara, toplu halde yaşayanlara ve doktor, hemşire gibi risk grubundaki kişilere öneriliyor.

Özellikle kış aylarında hareketlerimizde yavaşladığından dengeyi sağlayabilmek için beslenmemize son derece dikkat etmeli. Metabolizmayı hızlandırabilmek için 2,5-3 saatte bir aralıklarla beslenmeli, lif oranı düşük, kalorisi yüksek hamur işleri, yağda kızartmalar, kavurmalar, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri, kuruyemiş, hazır gıda ve hazır yemeklerin tüketimini azaltmalı.

Günde ortalama 2,5-3 litre su tüketmeli, yemeklerimize ekstradan tuz ilave etmemeli. Yazın daha enerjik ve hareketli olduğumuzu düşünürsek metabolizmayı hızlandırmak için kışında mutlaka egzersiz yapmalı. İmkanınız varsa düzenli olarak spor yapmalı, haftada en az 3 gün birer saatlik orta tempo yürüyüşler yapılmalı.

Sağlıklı günler dileriz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git